O pilatesie

Metoda pilates

Została opracowana w latach 20. XX wieku przez niemieckiego sportowca Josepha Pilatesa jako system ćwiczeń mający w głównej mierze charakter statyczny. Technicznie nawiązuje do jogi, tai-chi, baletu oraz gimnastyki a jego celem jest prawidłowe utrzymanie równowagi w napięciu mięśni i nauka kontrolowanych ruchów we wszystkich płaszczyznach. Ćwiczenia te, koncentrują się na tzw. „Powerhouse”. To głębokie mięśnie posturalne ciała – głównie brzucha, pośladków, bioder i wewnętrznych ud – wzmacniają i wydłużają ciało.
Wzmacniając mięśnie core, pracujemy nad ponownym ustawieniem kręgosłupa w optymalnej pozycji. Na lekcji pilates skupiamy się na właściwiej formie wykonywania ćwiczenia, wzmacniając mięśnie stabilizacyjne, koncentrując się na swoim oddechu i szukaniu połączenia umysłu z ciałem. Metoda Pilates pod wieloma względami bardzo różni się od typowego treningu na siłowni. Program wykorzystuje system ponad 500 ćwiczeń z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu stworzonego przez Josepha Pilatesa (min. reformery, beczki, łuki, krzesła magic circle) opierając się na zasadach Kontroli, Koncentracji, Stabilizacji, Oddychania, Płynności oraz Precyzji.

6 zasad pilates

 1. Kontrola

  ćwiczę kontrolując swoje ciało i umysł – świadomie z pełną uważnością.
 2. Koncentracja

  jestem tu i teraz – potrafię się skupić na każdej części mojego ciała.
 3. Stabilizacja

  każdy ruch zaczyna się z centrum i wymaga wzmocnienia mięśni brzucha i pleców – mięśni core. Gdy ruch wychodzi z centrum pracuję wydajniej, kształtuję prawidłowe wzorce ruchowe i zapobiegam tworzeniu się wad postawy.
 4. Oddychanie

  wdech nosem, wydech ustami…powoli, głęboko - dzięki temu aktywuje przeponę. Oddech pomaga nam pobudzić krążenie krwi, zniwelować napięcia mięśniowe, odciąża układ nerwowy oraz relaksuje.
 5. Płynność i koordynacja ruchów

  ćwiczę bez pośpiechu, skupiona na sobie, w harmonii z oddechem. Dzięki temu osiągnę większą mobilność, siłę, elastyczność mięśni i samoświadomość ciała.
 6. Precyzja

  umiejętnie łączę wszystkie zasady by uczyć się dobrych nawyków i naprawiać swoje ciało i umysł. Staram się ćwiczyć z pełną uwagą i precyzją żeby wynieść z zajęć jak najwięcej korzyści.

6 zasad pilates c.d.

Pilates wzmacnia przede wszystkim mięśnie dna miednicy i głębokie mięśnie brzucha a w konsekwencji eliminuje bóle kręgosłupa. Wyjątkowe efekty metody można uzyskać przestrzegając zasad prawidłowego wykonywania ćwiczeń. Kontrola, koncentracja, a przede wszystkim precyzja w wykonywaniu ruchu rozwija zmysł równowagi i wytrzymałość. Dodatkowo poprawia koordynację, nadając ciału elastyczności rzeźbi smukłą sylwetkę. Na zajęciach wzmacniamy to co słabe i rozciągamy to, co mocne. Kluczem metody pilates jest mocny core i nauka kontrolowanych ruchów we wszystkich płaszczyznach. Jako Instruktor Pilates pomogę Ci świadomie pracować ze swoim ciałem i zrozumiesz sens każdego ruchu i ćwiczenia, które wykonujemy.

Pilates na reformerze

Łóżko skonstruowano w taki sposób, aby dopasować ćwiczenia do rozmiarów ciała i poziomu umiejętności ćwiczącego – to właśnie czyni go tak uniwersalnym i innowacyjnym. Można go stosować na każdym etapie zaawansowania.

Ćwicząc pilates na reformerze:

 1. utrzymamy prawidłową postawę ciała,
 2. wyeliminujemy bóle kręgosłupa i karku,
 3. wzmocnimy mięśnie głębokie,
 4. wyrabiamy nawyk prawidłowego oddechu,
 5. zwiększymy elastyczność całego ciała,
 6. zapobiegniemy osteoporozie,
 7. zrehabilitujemy się po kontuzjach kręgosłupa.

Czym jest reformer?

Reformer jest to maszyna przypominająca łóżko. Składa się z drewnianej lub aluminiowej ramy, w której znajduje się ruchoma platforma ze sprężynami, linami oraz paskami na ręce lub stopy. Zróżnicowane ćwiczenia pod względem trudności oraz sprężyny o różnym stopniu oporu umożliwiają trening w pozycji siedzącej, leżącej, stojącej, klęku oraz podporze. Maszyny pozwalają lepiej czuć ruch – ich sprężyny mogą pomagać w ćwieczeniu lub stanowić poważne wyzwanie - nauczyciel dopasowuje opór sprężyny do ćwiczącego. Twórca Pilatesu (Joseph Pilates) stworzył maszyny REFORMER aby pomóc ludziom w ćwiczeniach i rehabilitacji.

Reformery są niesamowicie skuteczne — pozwalają użytkownikom na rozszerzenie i eksplorację ruchów ciała, zapewniając jednocześnie komfort i pewność w ćwiczeniach. Maszyny cieszą się dużą popularnością na świecie i są wciąż ulepszane aby sprzęt był trwalszy, bardziej funkcjonalny, ergonomiczny i przyjazny dla środowiska. Sprzęt jest konfigurowalny i wysoce regulowany, co pozwala użytkownikom płynnie przechodzić między ruchami bez poświęcania zbyt wiele czasu na konfigurację. Reformer posiada system sprężyn oznaczony kolorami aby bez trudu regulować oporem wózka - ułatwiając nam ćwiczenie lub zwiększając trudność.

Pilates – kto może wykonywać ćwiczenia?

Ćwiczenia metodą pilates mogą wykonywać praktycznie wszyscy. Są polecane przede wszystkim osobom, które odczuwają ból w okolicy kręgosłupa, a także tym, którzy mają wady postawy. Regularnie wykonywane ćwiczenia minimalizują lub całkowicie eliminują dolegliwości bólowe. Trening pomaga także zmniejszyć napięcie w mięśniach, dlatego jest polecany osobom zestresowanym. Jeżeli mamy jakiekolwiek obawy czy możemy uprawiać pilates, zasięgnijmy porady lekarza lub fizjoterapeuty. Dzięki temu nie narazimy się na dodatkowe problemy zdrowotne.

Poznajmy się bliżej!

Magda Faliszewska – właścicielka Studio Pilates Magdalena Faliszewska. Z wykształcenia jestem inżynierem i przez wiele lat pracowałam w zawodzie. Równolegle od 2012 profesjonalnie trenowałam Ultimate frisbee, pełniąc funkcję trenera przygotowania motorycznego. Poszukując coraz lepszych metod treningu, odkryłam pilates i korzyści jakie ze sobą niesie. Uświadamiałam sobie, że sposób w jaki dbam o zdrowie i kondycję fizyczną moich podopiecznych daje mi prawdziwą radość. Odważyłam się zrezygnować z pracy w wyuczonym zawodzie i od 2019 jestem Instruktorem pilates. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że była to moja najlepsza decyzja i odczuwam z tego powodu satysfakcję każdego dnia. Wciąż się szkolę i pogłębiam wiedzę na licznych kursach oraz studiując literaturę nt. pilates. Na zajęciach dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem. Zapraszam Cię do spróbowania! Wspólnie pokonamy ograniczenia i na własnym ciele odczujesz liczne korzyści wynikające z ćwiczeń metodą pilates. Z przyjemnością odkryję Twój potencjał i zarażę miłością do świadomego ruchu.